Вработен во расадник во Тетовско со камен си го убил газдата

Од:

Вработен во расадник во Тетовско си го убил газдата со камен во глава по вербална и физичка пресметка, соопшти Основното јавно обвинителство.

Надлежен јавен обвинител во моментов врши увид на местото каде е убиен 60 годишниот жител на тетовското село Јанчиште.

Како што соопшти ОЈО, денеска во 13:30, 45-годишен жител на тетовското село Јанчиште, го лишил од живот неговиот работодавец, 60-годишен државјанин на Кралството Холандија.

-Настанот се случил во расадник во селото Прељубиште, сопственост на сега починатиот. Осомничениот вработен во расадникот најпрвин започнал вербална расправија, а потоа и физичка пресметка со работодавачот. Притоа тој му задал удар со камен во главата и му нанел смртоносни повреди, се наведува во соопштението на ОЈО.

Јавниот обвинител издал наредби за обезбедување на траги и нивно натамошно вештачење и наредба за обдукција на починатото лице, а одземени се и видео записи од мобилен телефон на очевидец на настанот. Осомничениот е лишен од слобода, а истрагата во обвинителството продолжува до целосно расчистување на случајот.

Би можело да ве интересира

Седум тетовци шетале низ градот за време на полициски час

А1он

Малолетничка уценувана од 16-годишник, момчето приведено

Ана Ололовска

Парични казни за девет лица кои не го почитувале полицискиот час во Тетово

А1он

СВР Тетово испитува физичка пресметка помеѓу полицајци и цивилно лице

Ана Ололовска

Општина Тетово побара Владата да ја укине забраната за јавен превоз на патници

А1он

ОЈО Тетово поднесе казни против два лица за почитување на полицискиот час

А1он