Возрасните лица од Кисела Вода кои не можат да се грижат за себе ќе може да се пријават за да добијат неговател

Од:

Од неодамна возрасните лица од Кисела Вода кои не можат да се грижат сами за себе и да водат независен живот во заедницата, можат да добијат негувател кој ќе им помогне во во одржување на лична хигиена, во хранење, облекување, во одржување на домаќинството, кој ќе им овозможи помош при готвење и пазарување, при движење надвор од домот, помош при користење медицинска терапија, при контрола на крвен притисок и шеќер.

dobivaj vesti na viber

За да станат корисници на оваа услуга, лицата треба дасе обратат кај својот матичен лекар, а потоа со потребната документација во месно-надлежниот Центар за социјални работи, од каде ќе биде назначено стручно лице за увид и одобрение. Потребната документација и дополнителни информации се достапни на веб страницата на Општина Кисела Вода на следниот линк.

За сите дополнителни прашања или помош при пријавувањето за користење на услугите, граѓаните можат да се обратат директно во Канцеларијата за подобрување на социјалните услуги која се наоѓа во просториите на Општина Кисела Вода или на телефоните 02/278-5481 и 070 299 026.

Социјалното претпријатие „Нега Плус-Кисела Вода“ е дел од Проектот за подобрување на социјалните услуги, кој е е имплементиран од Министерството за труд и социјална политика (МТСП). Преку истиот, овозможувајќи валитетни социјални услуги на локално ниво, ја покажуваме грижата за оние кои се грижеле за нас, што е еден од врвните приоритети на Општина Кисела Вода.

Би можело да ве интересира

Вечерва започнува Културно лето 2022 во Општина Кисела Вода

Ана Ололовска

Кисела Вода забрани семејните куќи во Пржино и Црниче да станат згради

А1он

Деца снимале како тепаат соученик, а снимките ги споделувале на социјалните мрежи

А1он

(ВИДЕО) Петрески: ДКСК да ги истражи сомнителните договори на градоначалникот Орце Ѓорѓиевски

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Петрески: Ѓорѓиевски да ги пренамени 100.000 евра за граѓаните наместо за партиски послушници

Ана Ололовска

Ковачевски: Историското зголемување на пензиите обезбедува квалитетен животен стандард

А1он