Во Виница потрошена помалку вода од лани

Од:

Граѓаните на Виница ова лето потрошиле помалку вода од минатата година. Во најжешките денови градот и неколкуте населени места потрошиле 5.124 метри кубни дневно. Во текот на август вкупно 13.000 потрошувачи од Виница и селата Градец, Јакимово и Црн Камен потрошиле 143.220 метри кубни.

– Филтер станицата во градот дневно регистрира потрошувачка од 4.260 метри кубни, несметајќи ги дополнителните 846 метри кубни од бунарите, што зачи дека Виничани и проградските населби трошеле по 5.124 метри кубни вода, изјави Игор Спасовски директор на ЈКП „Солидарност“ во Виница.

Виничани со вода за пиење се снабдуваат од изворите на Градечка река, на Осојница и од село Јакимово.

Би можело да ве интересира

Прекинато водоснабдување во дел од Кисела Вода

Ана Ололовска

Без вода улица „Димо Хаџидимов“ и дел од „Божидар Аџија“

Ана Ололовска

Бектеши: Нема поевтина струја за водоводните претпријатија што ќе ја покачат цената на водата

Орце Костов

Без вода корисници на улицата „Златко Шнајдер“

Ана Ололовска

Човек кој сaкал да ги прочисти синусите починал поради нечиста вода

Скопјани ќе плаќаат 29,5 денари месечно повеќе ако ЈП Водовод ја прифати максималната тарифа на Регулаторна

Орце Костов