Во Тетово се трага по 6-годишно девојче и 61-годишен маж

Од:

Во текот на силното невреме, проследено со обилен дожд, електрични празнења и ветер, што од 18 до 19 часот го зафати поширокиот тетовски регион, четири лица го загубиле својот живот, а се уште се трага по едно девојче на возраст од околу 6 години од Шипковица и Р.Ј. (61) од Лисец кои засега се водат како изчезнати.

dobivaj vesti na viber

Полицијата го објави идентитетот на жртвите кои вчера настрадаа од поплавите во Тетовско. Во невремето настрадаа Хашим Ф. (83), А.М. (14), две деца, едното на возраст од седум години од Тетово и другото дете на возраст од една и пол година, сите од Шипковица. Безживотните тела на Х.Ф., А.М. и детето на возраст од една и пол година пронајдени се во Шипковица, додека безживотното тело на седумгодишното дете е пронајдено во Голема Речица.

Во вчерашното невреме, исто така со тешки и телесни повреди се задобиле и 11 лица, најмногу од селата Шипковица, Селце, Џепчиште и Мала Речица. Дел од нив се задржани во тетовската клиничка болница за натамошна опсервација, а дел се пуштени на домашно лекување.

Невремето, покрај другото, придонесе и да се излеат повеќе реки во подножјето на Шар Планина, а предизвика и значителни материјални штети. Оштетени се повеќе објекти и автомобили.

Би можело да ве интересира

Бајден објави вонредна состојба во Јужна Каролина

Голема поплава во Ријека, загина маж во автомобил

Горан Наумовски

Автомобил удрил во момче во електрична инвалидска количка

Поради поплавите во Пакистан се евакуираат милиони луѓе

Поплавите во Пакистан однесоа 1.138 животи

На Пакистан ќе му бидат потребни повеќе од 10 милијарди долари за санирање на штетите од поплавите