Во Тетово приведени 13 лица, организирале игри на среќа без лиценца

Од:

Во Тетово вчера се приведени 13 лица за приредување игри на среќа без лиценца.

Полициски службеници од СВР Тетово, во содејство со УЈП и ДПИ, спровеле акциска контрола во објект без фирма на ул.„Иво Рибар Лола“ во Тетово, во кој се приредувале игри на среќа без лиценца, при што од слобода биле лишени Ј.С.(33), Б.Б.(30), П.Ф.(49), Е.С.(23), А.А.(28), А.Р.(24), А.К.(26), М.С.(26), Б.Х.(20), Ш.Н.(22), Ј.К.(30), од Тетово, Гостивар, Мала и Голема Речица и С.О.(28) и О.Ј.(24), државјани на Република Турција.

– Притоа, од страна на полициските службеници од одговорниот на објектот Б.Б.(30) била одземена компјутерска опрема, и тоа: 8 компјутери „ХП“, 2 лаптопа „ацер“, 8 ливчиња со упатства на турски и англиски јазик, 1 полнач за компјутери и 1 мобилен телефон, соопштија денеска од МВР.

По документирање на случајот против лицата ќе биде поднесен соодветен поднесок, поради основано сомнение за сторено кривично дело „приредување на игри на среќа без лиценца, односно дозвола од државен орган“, казниво по член 156 од Законот за игри на среќа и забавни игри.

Би можело да ве интересира

30-дневен притвор за скопјанецот кој возеше пијан и предизвика сообраќајка во Ново Лисиче

Ана Ололовска

Мајката на Јелена, девојката од Куманово која загина во сообраќајна незгода го усмрти пешакот кај „Гоце Делчев“

А1он

Пешак прегазен на мостот „Гоце Делчев“ во Скопје

Катерина Павлова-Николовска

48-годишен маж загина во сообраќајка во Ново Лисиче, тешко е повредена неговата ќерка

Катерина Павлова-Николовска

22-годишна девојка нападната од нејзиното момче на улица во Скопје

Ана Ололовска

Eксплозивна направа фрлена во двор на куќа во Прилеп

Ана Ололовска