Во Тетово ноќеска фатени 29 пијани возачи

Од:

Во регионот на Тетово полицијата ноќеска фатила и исклучила од сообраќај 29 пијани возачи соопштува Министерството за внатрешни работи. Двајца ќе платат казна од 500 евра, останатите се со казни од 225 до 325 евра. На сите времено ќе им бидат одземени дозволите.

dobivaj vesti na viber

– Ноќеска (04/05.12.2021) полициски службеници на СВР Тетово спроведоа акциска контрола за управување возила под дејство на алкохол.Во контролата биле откриени и сакнционирани вкупно 29 пијани возачи (ТЕ-23 и ГВ-6).Сите возачи-прекршители веднаш се исклучени од сообраќај, изготвени им се законски предвидените поднесоци и ќе се соочат со парични глоби од 225 до 325 евра во денарска противвредност, а двајца возачи кои одбиле алкотестирање (ТЕ) со глоба од 500 евра.Покрај тоа, на сите им претстои и мерка времено одземање на возачките дозволи од 3 до 12 месеци, се вели во соопштението од МВР.

Би можело да ве интересира

127 санкционирани возачи во Скопје, 18 возачи на мотоцикл

Ана Ололовска

175 санкционирани возачи во Скопје, 65 за брзо возење

Ана Ололовска

Посебен режим на сообраќај в сабота во Скопје

Ана Ололовска

146 санкционирани возачи во Скопје, 18 возачи на мотоцикл

Ана Ололовска

179 санкционирани возачи во Скопје

Ана Ололовска

141 санкциониран возач во Скопје, 25 за брзо возење

Ана Ололовска