Во Струмица одбележана годишнината од загинувањето на Гоце Делчев

Од:

Пред споменикот во Струмица денес беше одбележана 116 годишнината од загинувањето на апостолот на македонското револуционерно движење, Гоце Делчев.

Присутните положија свежо цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев, а рецитатори од Домот за деца и млади „Благој Мучето“ од Струмица читаа револуционерна поезија.

Би можело да ве интересира

Некогашна скривница во центарот на Струмица се пренаменува во уметничка галерија

А1он

Пендаровски: Гоце Делчев нека го чествува кој сака, нам тоа може да ни прави уште поголемо задоволство

А1он

Во струмичката болница почина деветмесечно бебе, полицијата спречи роднина да ги нападне лекарите

А1он

Тело на починат насилно и сосе кревет изнесено од струмичката болница

Кристијан Ландов

Заев за Гоце Делчев: Постои решение од кое двете страни ќе излезат победници

Искра Манојлоска

Ѓоргиев: Делчев може да се слави од двете страни, нова средба на комисијата на крајот на месецов

Ана Ололовска