Во Струга само четири плажи имаат спасители на вода

Од:

Само четири плажи во Струга и струшко имаат ангажирано спасители на вода, за поголема безбедност на капачите во водите на Охридското Езеро.

Секретарот на општинската организација на Црвен крст – Струга, Адуриме Даути, информира дека до сега спасители на вода ангажирале градските плажи „Версус“ и „Дада“ , автокампот Ливадиште и хотел „Изгрев“ за плажата и аквапаркот.

– Оваа туристичка сезона само десетина спасители склучија договор со концесионерите на плажите, вклучувајќи го и аквапаркот во хотел „Изгрев“. Останатите плажи не се обезбедени со обучени спасители на вода, изјави Даути.

Изминатите години, додаде, уште три – четири градски плажи ангажирале спасители на вода, но не е позната причината зошто и годинава не го направиле тоа.

– Капачите да внимаваат додека се забавуваат во водите на Охридското Езеро и да се свесни на ризикот со кој може да се соочат. Посебно апелирам до капачите кои го користат речното корито на Црн Дрим, бидејќи тоа не е дозволено за капење, нагласи Даути.

Изминатите години спасителите на Црвнеиот крст интервенирале во повеќе наврати при исекотини, топлотни удари, но и кај давеници.

Би можело да ве интересира

Роднини или случајност: На листата од Левица во Струга пет презимиња се повторуваат

А1он

Притворена дебарчанка која го тепала своето дете и го терала да питачи во Струга

А1он

Кичеец преместен од отвореното, во полуотвореното одделение на затворот во Струга

А1он

Општина Струга бара пролонгирање на почетокот на учебната година

А1он

Обновени спомен-плочите на лауреатите на СВП во Паркот на поезијата

А1он

Идри Истрефи е кандидат за Струга на Алијанса за Албанците, противник на Рамиз Мерко

Кристијан Ландов