Во Прохор Пчински поставена спомен плочата за одржувањето на АСНОМ

Од:

Во манастирот Прохор Пчински во Република Србија денеска е поставена спомен плочата за одржувањето на ова место на првото заседание на АСНОМ на 2 август 1944 година.

dobivaj vesti na viber

Поставената табла е двојазична, на македонски и на српски јазик, пишува:

„На 2 август 1944 година на ова место е одржано Првото заседание на Антифашистичкото собрание на Народното ослободување на Македонија, каде народните избраници донесоа историски одлуки со кои се воспостави државност и самобитност на македонскиот народ изразувајќи ја својата определба да живеат заедно со народите на Југославија“.

Во манастирот Св.Прохор Пчински утринава за верскиот празник Св.Илија заедничка литургија сослужуваа владици на СПЦ и МПЦ-ОА.

Македонската делегација на чествувањето ја предводи претседателот Стево Пендаровски. Од српска страна, на чествувањето ќе присуствуваат министерот за надворешни работи на Република Србија, Никола Селаковиќ и Епископот врањски г. Пахомије, како претставник на Српската Православна Црква.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачевски: Не постои поголем патриотизам од носењето државнички одлуки

Катерина Павлова-Николовска

Делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ си замина од Мечкин Камен: Очајната власт не го пушти народот што не е за СДСМ на прославата

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Народот да биде спокоен, нема промена на уставот под овие околности

Катерина Павлова-Николовска

Џафери: Имаме една заедничка држава и сите сме одговорни да ја чуваме

Ахмети: 119 години од Крушево до денес, заедно застанавме околу вредностите на слободата, еднаквоста и мирот

(ВИДЕО) Пендаровски: Историската вистина не може да се промени со договор, ниту со протокол

Катерина Павлова-Николовска