Во претреси во Скопје запленета дрога наменета за турскиот пазар

Од:

На 23.06.2021 околу 17.00 часот  полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи на бул.„Србија“ ги привеле  А.Р.(43) и Е.С.(29), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“  – информираат од Министерството за внатрешни работи.

Имено, при извршен преглед на такси возило, во кое се превезувал А.Р.,пронајдени се две ќеси со наркотична дрога марихуана, која требало да биде предадена на друго лице за да го изврши транспортот до Република Турција.

Малку подоцна на истиот булевар, запрено е патничко возило „цитроен С4“, со скопски регистарски ознаки, сопственост на А.Р., а управувано од Е.С. Во координација со полициски службеници од СВР Скопје, по добиена судска наредба, извршени се претреси во домовите на двете лица, при што се пронајдени и запленети повеќе пакувања со марихуана, со тежина од околу пет килограми и вага. Двете лица се приведени во Полициска станица Бит Пазар и по документирање на случајот ќе биде поднесена кривична пријава до надлежното Основно јавно обвинителство Скопје.

Би можело да ве интересира

Македонец со Ауди возел 250 километри на час на автопат во Србија

Потрага по рибар кој исчезнал во езерото Козјак

Лекар од Психијатарската болница во Скопје пронајден мртов

Катерина Павлова-Николовска

Македонци уапсени во Хрватска за измами, украле околу 26 илјади евра

Катерина Павлова-Николовска

Скопјанец нападнал девојка оти не сакала да бидат во врска

Катерина Павлова-Николовска

Лефков: Ако дрогата е од 2016, немало црногорските власти да знаат дека се крие во тоа возило, очигледно е дека се работи за пресретнат шверц