Во пантолоните и долната облека криел злато вредно 65 илјади евра, фатен шверцер на Богородица

Од:

Над еден килограм златен накит во вредност од четири милиони денари е запленет од царинските службеници при влез на граничен премин Богородица, со што воедно е спречен обид за избегнување плаќање увозни давачки во висина од еден милион денари.

Како што соопшти денеска Царинската управа, златото е откриено при личен претрес на еден патник кој се обидел накитот да го скрие во внатрешниот дел на панталоните и долната облека коишто ги носел на себе. Истото било спакувано во четири ќеси во коишто имало 60 ланчиња, 13 прстени, 128 обетки и 48 нараквици.

Златото ќе биде предадено во Народна банка, а против патникот ќе биде поднесена кривична пријава.

Би можело да ве интересира

Повторно отворен граничниот премин „Богородица“

ВИДЕО: Поради пожарот на Богородица/Евзони, возилата се пренасочуваат на Дојран

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Пожар на грчка страна, затворен преминот „Евзони“

Катерина Ѓуровски

Колони на Табановце и на Богородица, се чека над половина час

Гужви за влез во Грција, во колони се чека и на Богородица и на Дојран

По околу половина час се чека за влез во државава на ГП Табановце и за излез на ГП Богородица