Во Њујорк средба на Османи со Балакришнан, шеф на дипломатијата на Сингапур

Од:

Шефот на дипломатијата Бујар Османи на маргините на 76 Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк, се сретна со министерот за надворешни работи на Република Сингапур, Вивијан Балакришнан.

Како што соопшти МНР, на средбата беа разменети мислења за можностите за унапредување на билатералните односи меѓу двете земји и беше изразено взаемно задоволство од досегашниот развој на мултилатералната соработка, со посебен фокус на Обединетите нации.

-Соговорниците се согласија дека организирање на средби на високо и највисоко ниво, ќе даде нов импулс во заемните односи и дополнително ќе отвори нови можности за унапредување на соработката, особено во делот на економијата и инвестициите, се наведува во соопштението.

Воедно, се додава, на средбата се дискутирало и за актуелни меѓународни прашања и соработката во меѓународните организации.

Би можело да ве интересира

БНТ: Спомениците на бугарските војници кај Кавадарци не се допрени

А1он

МНР ги отфрла тврдењата за наводно оштетување на спомен обележје на бугарски војници кај Кавадарци

А1он

Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи Варвициотис утре во Скопје

Ана Ололовска

Османи: Ќе се градат амбасади во Атина и Анкара, а неколку ДКП ќе се реновираат

Ана Ололовска

Османи: Иднината на ЕУ и на Западен Балкан се неразделно поврзани

Ана Ололовска

Република Северна Македонија и Република Филипини воспоставија дипломатски односи

Ана Ололовска