Во манастирот во Матка се одбележува Успение на Пресвета Богородица

Од:

Во манастирот во Матка крај Скопје денеска со Света Божествена Литургија и со народен собир ќе биде одбележан христијанскиот празник Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица).

Ќе чиноначалствува Архиепископот Охридски и Македонски г.г Стефан.

Празнувањето почна синоќа со Вечерна богослужба, духовна академија и сеноќно бдение со црковно пеење и читање псалми.

Одбележувањето ќе биде збогатено и со културно-забавна програма.

Во манастирскиот двор ќе се одржи и традиционалната крводарителска акција.

Би можело да ве интересира

Бигорскиот манастир со директен пренос на дел од богослужбите

Ана Ололовска

САС на МПЦ: Сега е време, не за паника, туку за одговорност и кон себеси и кон ближните

Ана Ололовска

МПЦ и ИВЗ си тераат по свое, за владиката Петар храмовите биле најголеми болници

Ана Василевска

МПЦ-ОА: Народот да ги почитува мерките, а во храмови и манастирите да се зголеми хигиената

Ландов

Средба на дел од православните цркви во Аман: Прашањето за МПЦ да се реши преку дијалог со СПЦ

Ана Ололовска

РПЦ против вклучување на вселенскиот партијарх во дијалогот меѓу СПЦ и МПЦ

Ана Ололовска