Во манастирот во Матка се одбележува Успение на Пресвета Богородица

Од:

Во манастирот во Матка крај Скопје денеска со Света Божествена Литургија и со народен собир ќе биде одбележан христијанскиот празник Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица).

Ќе чиноначалствува Архиепископот Охридски и Македонски г.г Стефан.

Празнувањето почна синоќа со Вечерна богослужба, духовна академија и сеноќно бдение со црковно пеење и читање псалми.

Одбележувањето ќе биде збогатено и со културно-забавна програма.

Во манастирскиот двор ќе се одржи и традиционалната крводарителска акција.

Би можело да ве интересира

Милениумски јубилеј на Бигорски манастир

Николај Крастев: Ангажманот на вселенскиот патријарх за МПЦ е нормален чекор по молкот на БПЦ

Ана Ололовска

РПЦ: Со намерата да го реши македонското црковно прашање, Вартоломеј ја „удри во грб“ СПЦ во Црна Гора

Ана Ололовска

Спасовски: Го поканив Вартоломеј да ја посети нашата држава

Габриела Димковиќ-Мишевска

Пендаровски, Спасовски и Џафери ручаа кај г.г. Стефан за неговиот именден и за Божиќ

А1он

Божиќно послание на г.г. Стефан: Денес сè помалку има човечност, а сè повеќе нетрпеливост и неразбирање меѓу луѓето и народите

Предраг Петровиќ