Во Кратово до 9 часот гласале 6,32 отсто, а во Ранковце 7,51 отсто од избирачите

Од:

Излезеноста во Општина Кратово до 9 часот изнесува 6,32 отсто од обработени 19 од вкупно 37 избирачки места, информира Марија Петковска, претседателка на ОИК, Кратово. Во оваа општина од североистокот право на глас имаат 7.881 граѓанин.

-Во однос на новиот начин на информирање за излезеноста, на секои два часа да се потполнува и апликација, на некои места доаѓа до преоптовареност на системот и по бавно ги добиваме податоците, па работиме паралелно и на телефонска комуникација, за да се обработат доследно сите податоци, рече Петковска.

Во текот на вчерашниот ден во Кратово од вкупно пријавените 77 изнемоштени и болни, своето избирачко право го оствариле 71 граѓанин.

Во Ранковце излезеноста до 9 часот е 7,51 отсто, а податоците се однесуваат на обработени 11 од вкупно 13 избирачки места.

Инаку, гласањето во Крива Паланка, Ранковце и Кратово почна навреме и во сите три општини избирачкиот процес се одвива непречено.

Би можело да ве интересира

ДИК не го тестирала софтверскиот систем пред изборите, загрозени личните податоци на граѓаните

А1он

Џафери ја напушти Инфективна, тој ќе ја води конститутивната седница

Ана Ололовска

Конститутивна седница на Собранието утре, партиски разговори за формирање влада

Ана Ололовска

Конститутивната седница на Собрание во вторник под посебни протоколи

Ана Ололовска

Али Ахмети: Се сретнавме со Биљал Касами, разговаравме за евроинтеграциите и реформите

А1он

„Форин Полиси“: Изборните резултати во С. Македонија се добра вест за ЕУ и САД

Ана Ололовска