Во ДИК пристигнувале лажирани резултати, можна промена на мандатите

Од:

Државната изборна комисија ги чешла еден по еден записниците од општинските изборни комисии откако е утврден неточно јавен резултат во електронските записници.

dobivaj vesti na viber

Според сознанијата на А1он, има сомнеж дека општински изборни комисии испратиле лажни податоци до ДИК и досега веќе ова е утврдено во една општинска изборна комисија, каде повеќето освоени гласови на СДСМ се претставени како гласови на ВМРО-ДПМНЕ.

Постојат сомнежи дека можеби се работи за организирана шема за крадење гласови, што доколку се утврди и во други места, ќе значи поголем број на мандати за СДСМ отколку за ВМРО-ДПМНЕ. Од опозицијата остануваат на ставот дека според нивните пресметки, бројот на мандати без овие утврдени аномалии е 51 за СДСМ и 51 за ВМРО-ДПМНЕ.

Поради оваа причина, односно рачно пребројување на сите записници, ДИК до вечер нема официјално да излезе со бројот на освоени мандати за партиите.

Би можело да ве интересира

Централната изборна комисија на Бугарија до 17 август ќе прави регистрација за предвремените парламентарни избори

Арсовски: Ако нема договор за избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира низ целата држава

СДСМ: Изборите ќе се во 2024 година, Мицкоски да се откаже од блокадите

Ле Пен веќе нема да ја води партијата, преминува во Парламентот

РИК: Одложени конечните резултати поради повторување на гласањето

А1он

Ѓилас: Опозицијата освои 70.000 гласови повеќе во Белград, имаме шанса за промени

А1он