Во Благоевград отворање на македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“

Од:

Во Благоевград за денеска е закажано отворањето на македонскиот културен центар со името „Никола Вапцаров“.

Од македонските претставници во име на претседателот Стево Пендаровски ќе присуствува генералниот секретар Миле Бошњаковски, а премиерот Димитар Ковачевски најави дека нема да присуствува.

На отворањето на клубот присуство најавија и лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и Левица, Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев, а ќе замине и делегација од Демократскиот сојуз.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Османи за БТВ: За мене, важно е што Пендиков тврди дека бил нападнат поради тоа што е Бугарин

Орце Костов

Бараат ВЕТО за Македонија во ЕУ поради натепаниот секретар на клубот „Борис Трети“

Анита Петровска Рајковиќ

Османи: Нема оправдување за нападот во Охрид, Џамбаски засега нема да биде прогласен за персона нон грата

Орце Костов

Тројца напаѓачи го претепале секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид

Орце Костов

Вархеји: Подготвен сум да се сретнам со македонските Бугари

Орце Костов

За Радев, патот на Македонија кон ЕУ минува низ признавање на бугарската историја

Орце Костов