ВМРО-ДПМНЕ: Секој ден е нов пик, вчерашната бројка од 641 заболени е вина на Комисијата, која треба да се замени со нова Специјална комисијата од експерти

Од:

„Власта и Комисијата за заштита од заразни болести немаат никаков кредибилитет и не можат да се справат со корона кризата. Секој четврти тестиран во Македонија е болен од КОВИД.

Вчерашната бројка од 641 новозаболени е доказ дека ништо од тоа што власта направи нема ефект. Секок ден е нов пик.

Комисијата за заштита од заразни болести потфрли и од првично најавуваните 2.000 заболени за цела пандемија, сега имаме 2.000 за само една недела“, соопштува ВМРО-ДПМНЕ

„Власта предлага несуштински мерки за борба против пандемијата, уште од самиот старт во март пристапот е погрешен и политикантски.

Комисијата за заштита од заразни болести е главниот виновник за високиот број на заразени и починати. Комисијата наместо стручност демострираше политика.

Токму затоа е потребно формирање на Специјална комисија која ќе биде составена од професионалци, експерти во своите области кои здравјето и интересот на граѓаните ќе ги стават пред лично партиските интереси на партијата на власт.

СДСМ нема капацитет да биде во функција на граѓаните и овој пат одлучи да партизира се до крај.

Потребен е систематски пристап кој ќе резултира за подобрена општа здравствена состојба и силна економија“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Мицевски: Во Собранието да дојдат Заев, Димитров и Османи и да реферираат за македонските црвени линии и за што се преговара

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мисајловски: Да не дозволиме Заев да ги погази македонските црвени линии, да излеземе на протест

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е срам за државата, после вакви антидржавни ставови оставката е неминовен чекор

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Лажгото Заев втор ден бега од одговор што точно понуда пратил до Бугарија

Ана Ололовска

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ поднесоа 397 амандмани на Предлог буџетот за 2021

Ана Ололовска

ИК на ВМРО-ДПМНЕ избра претседатели на ОК и претседателство на ветерани

Ана Ололовска