ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Црвенковски не го реши проблемот со името досега?

Од:

Прашањето за идентитетот било составен дел од преговорите кој Црвенковски во изминатите години ги има водено, а тоа се гледа што во сите досегашни предлози на Нимиц беше предлаган назив за именување на народот и јазикот,реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Бранко Црвенковски од Охрид.

„Потсетуваме на еден клучен момент кога во 2005-тата година сегашниот Премиер, а тогашен лидер на опозицијата Никола Груевски го напушти состанокот за координација за еден од предлозите на Нимиц, тогаш актуелен. Во тој предлог на местото каде што требаше да се именува народот беше оставено празно место, а на местото за именување на јазикот стоеше македонски на латинична транскипција (“makedonski”), наместо англискиот превод “мacedonian”.

Тој предлог Црвенковски на крајот на состанокот изјави дека го прифаќа.

Со тој гест, резултат на катастрофална проценка и самиот Црвенковски не знае да каже што добива Република Македонија“, пишува во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

„Колку Бранко Црвенковски се грижи за македонскиот идентитет покажа и пред од прилика 17 години, кога уставното име Република Македонија, во неговата меѓународна употреба го смени со таканаречената привремена референца ПЈРМ, која што тој велеше дека ќе трае 2 месеци, а трае веќе 20 години.

Кога вели дека се грижи за идентитетот немаме никаква основа да му веруваме на овој човек и поради уште еден факт. Тоа е дека цели 20 години во Македонија не беше изграден ниту еден симбол или паметник на македонската државност и идентитет. И не само тоа, туку генерално не оставија ниту еден крупен проект зад себе, што всушност е она што најмногу ги боли. Како што ги боли и фактот дека профилот на македонецот сега е личност со достоинство, со крената глава, кој сака да победува, а не само да учествува“, пишуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Во реакцијата од партијата на власт се вели дека индикативно е што Црвенковски сега не се оградува од предлогот на Љубчо Георгиевски и не го отфрла, туку само кажува дека ова било важно прашање.

„Факт што и децата од основно школо го знаат. Ако беше важно прашањето за Црвенковски, зошто не го реши досега и зошто не паметиме негов јасен став по истото важно прашање“, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Шилегов: Извесен е влезот на Алтернатива во Владата, не знам дали ќе се дискутира за оставката на Заев

А1он

ЦО на СДСМ ќе дискутира за оставката на Заев и актуелната политичка состојба

А1он

СДСМ: Трајко Славески не закажува вонредна седница на Советот на Град Скопје за помош на семејствата на настраданите во автобуската несреќа

А1он

Централниот одбор на СДСМ треба да ја разгледува оставката на Заев

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Јанчева: Поднесовме иницијатива за вонредна седница на Советот на Град Скопје за помош за настраданите во несреќата во Бугарија

А1он

СДСМ: Срамни и ниски се обидите на ВМРО-ДПМНЕ да омаловажува искусни кадри кои работат во енергетиката

6 comments

Bukefal 24/05/2012 - 22:31 at 22:31

ВМР-овци, проблемот со името испадна од кога го поставивте Александар Велики на плоштад и го преименувавте аеродромот Петровец во Александар Велики, а и Грујо забеганиот се поклонуваше на мапа на голема Македонија! Проблемот вие тогаш го создадовте, не блокираа Грците и сега без име ќе останеме! Толку ли сте нездрави каква пропаст креиравте, не постои земја што без НАТО и ЕУ може да опстане! Замислете ЕУ да донесе Директива за воведување на увозни давачки во ЕУ, тогаш Македонската економија ќе цркне, а со тоа и народот! За вас само ОСТАВКААААААААААА!!!!!!

Reply
milan 25/05/2012 - 08:20 at 08:20

не треба да се СМЕНИ името
ТРЕБА ДА СЕ СМЕНИ ВМРО

со нивните провокациине ставија на магарешка клупа.

Reply
toni 25/05/2012 - 14:01 at 14:01

Branko pa Branko, za se Branko. Branko go pustivme niz Vardar, dosta e od nego. Sakam da go zaboravam ama vie ne davate. Za se sto ne ve biduva , a ne ve biduva izgleda za nisto Branko ja zeznal rabotata. Sest godini do sega i cetiri so ljupco , VMRO e pola pola vo vladeenje so SDSM. Nema amnestija i za vas. Mnogu glupavi potezi vidovme, bozem gradite ama razgraduvate. Problemite pod tepih i gluma e se sto imate kapacitet da napravite. Luge do Bugarija ne otisle ,a vie cel svet go prosetavte i pak Branko e kriv. Bidete hrabri , ogledaloto pred vas i maski priznajte si deka i sega da si otidete od vlast ke imate i za sledniot zivot …

Reply
Diki 26/05/2012 - 13:42 at 13:42

Како може да кажете такво нешто , дека проблемот излегол од денот коа бил поставен Александар Македонски . Па зар не сте вие луѓе кој ја почитуваат историјата и крвта пролеана на нашата земја . Сте се запрашале навистина зашто Бранко не го реши тоа ? Премиерот сега навистина се труди да го реши тој проблем , а да не го изгуби името и нашиот идентитет да биде загрозен . А Бранко не се ни потруди , едноставно прифати се што му беше наложено за неговото ” МЕШЕ ” да биде полно . Бидете од корист луѓе , а не да бидете демотиватори . Нашата подршка значи многу не заборавајте !!!!!!

Reply
Tipac 21/01/2013 - 13:26 at 13:26

Бранко не го реши спорот со името,поради тоа што тогаш немаше Македонија проблем,под привремена референца БЈРМ да влезе во НАТО и ЕУ,а ова дебиливе го пореметија тој статус.Ако не веруваш,прочитај изјава од Караманлис од 2005год.Во тој случај,отпосле ке се решаваше спорот со името,односно без блокади и со еднаков статус на двете држави,а не како сеа,кога Грција има се у своја рака,а патем речено црвените линии на Грција од типот проблеми со нацијата,јазик и слично,немаше се додека како измилено алиби за нерешавање на спорот го искористи оваа влада, после тие измислени црвени линии на Грција,станаа реалност,ама како да знае простак како тебе коа седум години ја немате главата од дупе извадено и да видите што се случува!!!!!

Reply
Gajver 26/05/2012 - 15:26 at 15:26

Branko ne go resi imeto za da mora vie da go resavate. Aj da ve vidime sto junaci ste da go resite. Ako Branko ne uspeal da go resi imeto, izgleda deka i vie ce zavrsite na ist nacin. Barem dodeka bese Branko na vlast bese mirno i imase leb za site. So vas strav mi e da izlezam na ulica a za toa sto edvaj prezivuvame sekoj mesec i da ne zboruvam. Dosta mi e od vas. Da si odite sto pobrzo. Neka se vrati Branko barem bese mirno i kako taka ziveevme.

Reply

Leave a Comment

ten − five =