ВМРО-ДПМНЕ: Здравствениот систем е пред колапс, кога ќе дојдеме на власт ќе понудиме пакет мерки

Од:

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение вели дека здравствениот систем откако СДСМ е на власт е пред колапс. Според нив, здравствениот систем поради негрижата на СДСМ целосно стагнира.

dobivaj vesti na viber

„Поради ова ВМРО-ДПМНЕ кога ќе дојде на власт ќе понуди пакет реални мерки преку кои здравствениот систем ќе се врати во нормала. ВМРО-ДПМНЕ се обврзува на обнова која ќе значи ревидирање на позитивната листа, повеќе бесплатни лекови за ранливите групи. Ќе се ревидира листата на лекови, што ќе значи повеќе бесплатни лекарства за оние на кои тие им се најпотребни.
ВМРО-ДПМНЕ се обврзува на обнова со која ќе воведе здравство без хартија, укинување на рецептите и услуги само со лична карта. Ова подразбира целосна дигитализација на рецепти, упати, извештаи и резултати. Дигитализација на радиолошките единици, нивно поврзување во единствен центар за да се скратат процедурите и да им се олесни пристапот до здравствениот систем на граѓаните. Системот ќе биде дигитализиран во сите делови, од подигнување електронски рецепти кај матичниот лекар, до добивање медицински извештаи. Електронски издадената рецепта од лекарот, ќе може да се подигне во било која аптека со документ за лична идентификација од страна на пациентот или негов близок.

По 12-ти април, ВМРО-ДПМНЕ кога ќе ја формира својата влада ќе понуди реални мерки кои ќе помогнат во подобрување на здравствениот систем кој ќе биде подостапен до сите граѓани. Обнова на здравствениот систем следува по 12-ти април.

Гласот за ВМРО-ДПМНЕ е глас за обнова, а гласот за СДСM е глас за криминалот кој мора да биде поразен.

СДСM не се менува и останува партија заробена од Заев и Шекеринска кои се последните остатоци на криминалната транзиција. За спас на Македонија, транзициските криминалци мора да бидат казнети за штетите кои ги направија“, пишува во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ закажа протест за 18 јуни во Скопје

Кристијан Ландов

Мицевски: Уследува активна блокада бидејќи Ковачевски и Владата одбија дијалог во четири клучни области за граѓаните и разговор за предвремени избори

А1он

СДСМ: Фарса седница на ИК на ВМРО-ДПМНЕ со штетни одлуки нарачани од Никола Груевски

А1он

Николоски: Од 10 мај почнуваме со активна блокада на Собранието

Искра Манојлоска

ВМРО-ДПМНЕ: Бујар и Ахмети да се договорат дали ја праќале Теута Арифи предлог амбасадор или не и на колку места

А1он

(ВИДЕО) Костовски: Мицкоски освен неконструктивност не покажува ништо друго, изборите ќе бидат во 2024 година

А1он