ВМРО-ДПМНЕ: Заев до вечер да каже што преговара тајно во Софија, во спротивно утре ја блокираме Владата и МНР

Од:

„Го повикуваме премиерот во заминување Зоран Заев јавно да објави пред македонската јавност за што точно тајно се преговара во Софија овие денови,“ велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Зоран Заев во интервју за бугарски медиум соопшти скандалозни тези ретуширајќи ја историјата, нашите придобивки од антифашистичката борба, удирајќи по темелите на современата Македонска држава. Дали искажаните позиции за кој не се
извини сега се на маса за пазарење со Бугарија?

Доколку Заев јавно не излезе до вечер за што точно преговара и од што точно се откажува ВМРО-ДПМНЕ во текот на утрешниот ден ќе организира блокади на Владата и Министерството за надворешни работи,“ велат од партијата.

Би можело да ве интересира

Пораки до Скопје и Софија да се ангажираат за решение, а времето да се искористи и за интензивирање на реформите

Ана Ололовска

Постигнат напредок на средбата на македонско-бугарската Комисија за историски прашања

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на концепцијата за реформи во основното образованието

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо врз Бугарија, Заев прави притисок врз историската комисија

Катерина Павлова-Николовска

Фокус на Акцискиот план со Бугарија, подготовки за претстојната седница на заедничката комисија

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Власта непотребно се изживуваше над капачите на Водици во Охрид

Жарко Настоски