ВМРО-ДПМНЕ: Заев бега од распишување на предвремени парламентарни избори

Од:

„Десет дена Зоран Заев се крие и бега од распишување на предвремени парламентарни избори заедно со редовните претседателски.

Заев замина на луксузно зимување во Германија каде смислува причини зошто не треба да излезе на избори и да се соочи со гневот на народот за неговите антидржавни политики. Оправдувањата дека ќе биле закочени реформите се смешни и провидни. Реформи немаше две години, а уште помалку ќе има во месеците кога нема да работи Собранието и политичките субјекти ќе бидат фокусирани на кампањата. Реформи немаше ниту во здравството, образованието, економијата, екологијата или кој било ресор што немаше никакви допирни точки со капитулантските преговори за распродажба на името.

Вистината зошто Заев и СДСМ бегаат од избори не се наводните реформи. СДСМ и Заев бегаат затоа што знаат дека губат. Граѓаните не го поддржуваат СДСМ и Заев.

Граѓаните не ги оправдуваат антидржавните политики на СДСМ и истите ќе ги казнат. СДСМ нема легитимитет ниту за промена на уставното име, ниту за неуставниот закон за двојазичност. СДСМ нема легитимитет за ништо што прави. СДСМ треба да се охрабрат и да распишат избори за да го проверат сопствениот легитимитет и кредибилитет.

Изборите се единствениот излез од оваа криза во која ја втурнаа државата.

Државата е потоната во црнила. Здравството е девастирано, образованието во хаос, земјоделието на колена, а безбедноста нарушена. Република Македонија губи на секое поле. Граѓаните се понижени.

Сите ветувања кои ги дадоа се испоставија како огромни лаги. Ветуваа дека ќе го решат проблемот со загадувањето, сега две години подоцна ништо од тоа што го ветуваат не реализираа.

СДСМ мора да си замине. Република Македонија не смее да продолжи да тоне. Граѓаните заслужуваат подобра иднина“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Пролонгираното апсење на Јанева е само излезен план за избегнување одговорност на Заев

(ВИДЕО) Костадинов: Истрагата да ги покаже сите детали и никој да не биде поштеден, ниту амнестиран

(ВИДЕО) Арсовски: Јанева е само една алка од синџирот на организиран криминал и корупција

(ВИДЕО) Трипуновски: Заев и Николовски Агенцијата за храна и ветеринарство ја претвораат во партиско дувло

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Правниот систем е девалвиран, за тоа се криви Заев, Русковска и Јанева

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стоилковски: Мотивите на Костадинов за заташкување на истрагата за „Рекет“ се јасни

Ана Ололовска