ВМРО-ДПМНЕ: За седум дена умреа 195 луѓе, ништо не е под контрола, Филипче веднаш да поднесе оставка

Од:

„Секој изминат ден, нов црн биланс во Македонија. За една недела умреа 195 луѓе поради неспособноста на Филипче, а
здравствениот систем е во колапс и надвор од контрола,“ обвини ВМРО-ДПМНЕ во соопштение, кое го пренесуваме во целост:

„Црните рекорди кои ги бележи Македонија во пандемијата од корона вирусот, под раководство на Филипче, никако да престанат. Во последното деноноќие починаа уште 24 лица, чиишто семејства се завија во црно, а од почетокот на пандемијата починаа 1.305 лица. Секојдневните статистики од министерството за здравство се повеќе од алармантни и загрижувачки. Четирицифрена бројка на заразени од КОВИД-19 во Македонија стана секојдневие.

Главен виновник за целата ситуација во државата поради КОВИД пандемијата е Венко Филипче. Поради неговата неспособност од почетокот на пандемијата до денес, бројот на македонски граѓани кои се заразија од вирусот надмина 47 илјади, а над 1.300 ја изгубија битката.

Овие алармантни бројки ни најмалку не го загрижуваат министерот Филипче. Неспособниот Филипче ги фрла граѓаните во секојдневна голгота и очај. Здравствениот систем е колабиран, исцрпени медицински лица, нема соодветна, а нема ниту терапија секаде. Граѓани умираат на пат до болница или во болничките ходници. Се почести се апелите за помош и собирање донации, по социјалните мрежи, за своите најблиски да ги лечат во приватните установи. Граѓани се заглавуваат во кредити, за да најдат лек во приватно здравство. Што има таму, што неспособниот Филипче не може да им го обезбеди во јавното здравство? Или пак, постои некој интерес на Филипче, што овозможи, приватните болници да се богатат на грбот на пациентите, додека државното здравство колабира!?

Филипче, како министер, не решава проблеми затоа што тој е проблемот.
Токму затоа, Филипче веднаш треба да понесе одговорност!
Оставка, Филипче веднаш!,“ се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Ковид-19: 400 новозаболени од 2327 направени теста, починаа 11 лица

Катерина Павлова-Николовска

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 620 пациенти, слободни кревети има

Ана Ололовска

331 санкциja за неносење маска

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 30 пациенти

Ана Ололовска

Вучиќ: Вакцините за С. Македонија се пријателски и братски потег, задоволни сме ако и соседите бидат задоволни

Ана Ололовска

63 новозаразени со коронавирус од 529 тестирања, 13 починати

Жарко Настоски