ВМРО-ДПМНЕ: За демократија не се бори со инциденти

Од:

„Интересите на граѓаните се бранат во институтциите кои граѓаните ги избрале и гласале за нив на слободни, фер и демократски избори“, се вели во писмената реакција на ВМРО – ДПМНЕ на изјавата на координаторот на пратеничката група на СДСМ Игор Ивановски во која тој посочува дека интересите на граѓаните и демократијата ќе ги бранат надвор од институциите.

dobivaj vesti na viber

Според соопштението, ставот и принципот на СДСМ „се бориме за демократија, а ќе ги рушиме институциите“, преставува непочитување на граѓаните, вклучително и на нивните гласачи, како и погазување на демократските вредности.

За демократија не се бори со инциденти, подбуцнувања и непочитување на правилата, туку со искрен пристап и демократски методи. За демократијата не се бори со напад на службени лица, физичко и вербално пресметување со колеги пратеници и насилно превземање на претседателското столче во Собранието, туку со дијалог, дебата и заемно разбирање, стои во реакцијата.

Би можело да ве интересира

Службеници во Владата како новинари, на државен трошок престојувале во Софија тврди ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) Муцунски: Владата води попустлива политика во преговорите со Бугарија

Ана Ололовска

Арсовски: Покачувањето на просечната плата е вештачко

Ана Ололовска

Арсовски: Капиталните расходи двојно помали, инфлацијата двоцифрена, по ребалансот кризата ќе биде продлабочена

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачки: СДСМ молчи за јавниот срам пред стратешките партнери за средбата на Џафери со чеченски политичари блиски до Путин

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да одговори дали и кои нивни функционери присуствувале и знаеле на средбите на Талат Џафери и лица од Чеченија кои претставуваат ризик за безбедноста на Македонија и западниот свет

Ана Ололовска

1 comment

Stojko 16/01/2013 - 17:43 at 17:43

Класично спинување од ДПМНЕ. Па нели они го оневозможија институционално делување на СДСМ, преку заобиколување на собраниски процедури, преку оставање на собраниско обезбедување слободно да го толкува Уставот на РМ (и за тоа никој да не одговара) и да ги избрка новинари и пратеници од салата.

Reply

Leave a Comment

2 + 17 =