ВМРО-ДПМНЕ: Во СДСМ ништо ново, синчето на градоначалникот од транзицијата, Ковачевски ќе биде наследник и пион на Заев

Од:

„Во СДСМ ништо ново, синчето на градоначалникот од транзицијата ќе биде наследник и пион на Заев. Димитар Ковачевски е копија на Заев, син на транзициски функционер – градоначалник на Куманово. Ковачевски е заменик министер за финансии кога јавниот долг отиде на 7 милијарди евра“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

„На Ковачевски во финансии му се случи и досега најголема инфлација и економска криза како што не се памети од транзицијата, кога неговиот татко беше функционер.

Димитар Ковачевски е пиунот на Заев, и не е никаков нов кадар. Тоа е човекот кој треба да продолжи со погубните и криминални политики на СДСМ и да обезбеди заштита за семејството Заеви. Ковачевски треба да затвори очи пред рекетот на Вице, плантажите со марихуана на Трајче и криминалите на Зоран.

Ковачевски е решението за лидер на СДСМ уште пред да се одржи конгресот кој треба да биде фарса на која ќе се одглуми некаков избор.

Ковачевски е машата на Заев која треба да продолжи со Заевизмот. Сите нив народот ќе ги порази на предвремените парламентарни избори“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од работните групи со Бугарија

Катерина Павлова-Николовска

Каевски: Владата предводена од СДСМ ја решава енергетската криза и го штити стандардот на граѓаните

Митева: Граѓаните се соочуваат со повисоки сметки за парно и струја затоа што СДСМ е неспособна да најде решение

СДСМ: Граѓаните се уморни од избори, новата влада има мандат до 2024 година

ВМРО-ДПМНЕ: Милевски си ја третира партијата како гранапче, затоа молчи за криминалот на СДСМ и ДУИ

СДСМ: Мицкоски да прекине да опструира, избори нема да има

Ана Ололовска