ВМРО-ДПМНЕ: Власта е неспособна да се справи со КОВИД кризата, за еден ден над 2000 лица се позитивни

Од:

„Власта е неспособна да се справи со КОВИД кризата, за еден ден над 2000 лица се позитивни. Власта не знае како да се справува со КОВИД кризата уште од самиот почеток, прво немаше тестови, па слободни кревети во болниците, за на крај да нема вакцини“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Во моментот во Македонија има над 20.000 активни случаи заразени со КОВИД. Цел град со големина на Кочани, Радовиш или Кавадарци е заболен од КОВИД.

Како резултат на лошиот пристап имаме над 8.000 починати од КОВИД, тоа е население колку што жители има едно Крушево, Кратово или Берово.

Потребни се итни мерки и за справување со КОВИД кризата и одговорен пристап“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила лекови

СДСМ: Градоначалникот на Петровец осомничен за злоупотреба на половина милион евра

(ВИДЕО) Стоилковски: Џафери брутално го наруши Етичкиот кодекс, а СДСМ молчи само и само за гола власт!

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Лефков: Премногу е, протест на 18 јуни пред Влада, за рушење на оваа власт, за промени и подобар живот

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Кратење на непродуктивните трошења со ребалансот на буџетот е чисто манипулирање на јавноста и признание дека оваа Влада не работи домаќински

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски не смее да го осуди и да побара оставка на Талат Џафери, се плаши дека ќе му падне владата

Ана Ололовска