ВМРО-ДПМНЕ: Владата да објасни какви обврски имале Заев и нејзините потпретседатели што не можеле да оддадат почит на Гоце Делчев

Од:

„Акт на непочитување и вистински скандал е што на свеченото положување на цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев во Скопје не најде за сходно ниту еден пoвисок претставник на владата да се поклони и оддаде почит на великанот.

Жално е што тие кои што треба да го бранат делото и заслугите на Гоце Делчев во преговорите со источниот сосед не најдоа засходно да се поклонат пред неговиот споменик на Денот на револуционерната борба 23 октомври“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Тоа покажува дека премиерот Зоран Заев, Радмила Шекеринска и Никола Димитров се статисти во процесот и немаат елементарна почит кон заслугите на револуционерното движење и херојот Гоце Делчев.

Имаме Влада која не ги почитува дејците кои дале живот за денешната слобода, државност и темелите врз кој што овие вредности почиваат.

Владата на Заев должи објаснување какви обврски имале премиерот и нејзините бројни потпретседатели што не можеле да оддадат достојна почит на херојот Гоце Делчев“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Заев со тоа што прифатил промена на учебниците согласно бугарските барања и откажување од народните херои ќе одговара за велепредавство

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Пикот на короната не поминува исто како и неспособноста на Заев и Филипче која значи смрт за народот

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев тргува со името, историјата и јазикот – утре протести во 20 градови

Жарко Настоски

Лашкоска: СДСМ повторно ги заборави работниците од „Еурокомпозит“

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Денеска блокада на Влада, МНР и Министерство за правда

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Рецепт за пропаст, Заев и Бучковски носат смрт за државата и нацијата, Филипче и Ангелов смрт за пациентите од корона

Ана Ололовска