ВМРО-ДПМНЕ: Стејт Департментот потврди влијание врз судството и притисок врз новинарите од власта на Заев

Од:

Пoстојат примери на погрешно судско однесување, прекумерниот притисок врз судиите, одложуваната правда и несоодветното финансирање на правосудството кои и натаму ги попречуваат работата и ефикасноста на судовите и влијаат врз јавната доверба во правосудството. Судството останува подложно на политичко влијание и со слаба доверба од јавноста, констатира Стејт департментот во најновиот извештај за Македонија. Заев и Маричиќ добија црвен картон. Нема повеќе продолженија, нема повеќе развлекување. Власта мора да ги тргне рацете од правосудството, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

„Заев го користи ваквото правосудство и за притисок врз новинари и неистомилсеници, што е констатирано во извештајот, во делот на притисоците кон медиумите и прогонот на новинари. Во Македонија под Заев слободната мисла е само мисловен поим, но никако и реалност. Заев ја зароби државата, а потврда за тоа е извештајот на Стејт департментот.

Сите лаги дека блескаме, паднаа во вода. После извештаите на Транспаренси, пишувањата на Економист и Блумберг, ова е уште еден во низата меѓународни фактори кои јасно потенцираат на криминогеноста на власта. Криминалот, корупцијата и притисокот врз судството ќе го снема кога ќе падне и Зоран Заев, се до тогаш Македонија ќе биде заробена држава“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Василевска: Реформите во образованието се домашни и странски нарачки за чистење на националните белези

Маркоска: Антинародното ВМРО-ДПМНЕ е против отпремнини од 20 илјади евра за војниците

Арсовски: СДСМ сака да украде 600 илјади евра преку маркетинг кампања

СДСМ: Со блокадата на законот за служба на Армијата ВМРО-ДПМНЕ останува на спротивната страна од интересите на државата

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија е без почеток на преговори, политиката на Заев доживеа дебакл

Колариќ: Субвенционирањето на клима уреди од Град Скопје е измама

Катерина Павлова-Николовска