ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ уште пред изборите тргнаа со умисла да го ограбуваат народот

Од:

„СДСМ преку РКЕ удира по џебот на граѓаните. Чекаа да поминат изборите па да ја донесат одлуката, која ја одлагаа од почетокот на јули. СДСМ уште пред изборите тргнаа со умисла да го ограбуваат народот. Во цела Европа цената на струјата се намалува, само во Македонија со Заев се зголемува. За жал наместо РКЕ да се грижи сите играчи на пазарот да бидат заштитени и рамноправни меѓу себе, како што стои во Законот за енергетика, таа се грижи само за профитот на енергетските компании. Ова резултираше со незадоволство кај граѓаните“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

„Револтот е јасен во време на корона криза, економски колапс во најава, зголемено задолжување и осиромашување на народот, оваа одлука е само капак на сите промашувања во енергетскиот сектор го направи власта на Заев. Затоа на самопрогласените „шампиони“ во енергетиката им порачуваме: Енергетиката не се гради преку ноќ, но може лесно да се уништи преку ноќ, а за жал РКЕ и СДСМ се „експерти“ во уништување!“, додаваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Русковска нема основа за тужба против партијата

А1он

Мицевски: Заев јавно се заканува на опозициски пратеници

А1он

ВИДЕО: Анксиозност и душевна болка доживеала Русковска од спотовите на ВМРО-ДПМНЕ со нејзиниот лик

Ландов

(ВИДЕО) Јорданов: Филипче не изгради ниту еден здравствен објект, но затоа гради приватни згради

Ана Ололовска

Мицкоски до Ромео: Поради неспособноста на власта, Македонија нема никаков напредок

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трипуновски: Цената за килограм грозје од 4 денари е понижување за лозарите

Ана Ололовска