ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ дефокусира од фактот дека со нивната неспособност убија 8 илјади луѓе, порано беше Наќе крив, сега Пецак им е крив

Од:

„СДСМ дефокусира од фактот дека со нивната неспособност убија 8 илјади луѓе, порано беше Наќе крив, сега Пецак им е крив. Ова е истото СДСМ, чиј што претседател Заев и министер Филипче преговараа за провизии од вакцини, на кои луѓе им умираа за кислород, им се палеа болници и луѓе живи гореа“, реагира ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Богданка Кузеска.

dobivaj vesti na viber

„СДСМ сака народот да заборави ма целата нивна неспосбност. А што се однесува на случајот кој што сакаат да го фабрикуваат ококу градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков. Пецаков на 19 јануари се тестира за потреби од патување, а се изолира веднаш по добивањето на резултатот, СДСМ ќе одговараат за клеветите што ги шират.

Градоначалникот Кирил Пецаков на 19 јануари направил тестирање за КОВИД за потребите од патување во странство со цел добивање на сертификат, а не затоа што чувствувал симптоми. Веднаш по добивањето на резултатот, кој го добил доцна во денот, а на кој бил позитивен се изолирал.

Два дена по првиот тест градоначалникот Пецаков прави втор тест, на кој истиот е негативен.

И двата теста се спроведени во Центарот за јавно здравје во Охрид, од каде и се шират сите небулози.

Во наредниот период градоначалникот Пецаков ќе покрене постапки за клевета. СДСМ фабрикува случај каде што нема. И за тоа ќе има одговорност за сите инволвирани во фабрикувањето на лагата“, се додава во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила лекови

СДСМ: Градоначалникот на Петровец осомничен за злоупотреба на половина милион евра

(ВИДЕО) Стоилковски: Џафери брутално го наруши Етичкиот кодекс, а СДСМ молчи само и само за гола власт!

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Лефков: Премногу е, протест на 18 јуни пред Влада, за рушење на оваа власт, за промени и подобар живот

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Кратење на непродуктивните трошења со ребалансот на буџетот е чисто манипулирање на јавноста и признание дека оваа Влада не работи домаќински

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски не смее да го осуди и да побара оставка на Талат Џафери, се плаши дека ќе му падне владата

Ана Ололовска