ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да каже дали има парламентарно мнозинство

Од:

ВМРО-ДПМНЕ во соопштение бара од Социјалдемократскиот сојуз да се произнесе околу формирањето на новата влада и парламентарното мнозинство.

„Коалициите на СДСМ траат само неколку часа се додека тие самите не се демантираат. СДСМ реформи во својот мандат не донесе. СДСМ донесе сиромаштија, економска криза и хибриден режим. Време е СДСМ треба да излезе пред македонската јавност и да каже дали има мнозинство во Собранието и дали ќе прави влада.

Доколку не го направи тоа, значи дека тие ова што го прават е манипулирање со граѓаните,“ се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Костадинов: Зад бојкотот на пописот стои Груевски кој сака да закочи се

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Маркоска: Во последниот кавртал од 2020 скоро 48 милиони евра се исплатени за поддршка на исплата на плати

Ана Ололовска

СДСМ: Пописот е потребен за напредокот на државата, ВМРО-ДПМНЕ се обидува да ги манипулира граѓаните

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Спасовски: 1563 тимови се ангажирани во ажурирање на членството, процесот финишира на 21 март

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Наумовска: Вложуваме во развој и реформи на образованието, продолжуваме со грижа за учениците и наставниот кадар

Ана Ололовска

СДСМ: Со одговорни економски политики обезбедуваме услови за рестарт на македонската економија

Ана Ололовска