ВМРО-ДПМНЕ: СДС врши класична дискриминација по политичка основа

Од:

„Ова што го гледаме од страна на пратениците на СДС е срамно и скандалозно.

dobivaj vesti na viber

СДС врши класична дискриминација по политичка основа. СДС промовира политика според која законите нема да важат за оние што имаат членска книшка на СДС, а ќе важат за сите останати.

Доколку сторат било каков прекршок сите граѓани ќе мора да плаќаат казна, а пратениците на СДС им гарантираат неказнивост на оние кои ја имаат нивна членска книшка.

Ваквото однесување на СДС е невидено во ниту една демократска земја. Не смее да се дозволи да се реализира политиката што ја промовираат пратениците на СДС ниту во болниците, ниту во социјалните установи.

Не смее едни пациенти да се игнорираат само заради тоа што немаат членска книшка, а други да бидат привилегирани заради нивната партиска припадност. Колку и да се обидува СДС и нивните медиуми да го игнорираат скандалозниот настап на нивниот пратеник, ваквото однесување мора да се осуди и санкционира.

Незамисливо е во Германија, пратеник на ЦДУ да излезе и јавно да промовира политика според која што секој што ќе извади членска книшка на партијата ќе има предност во болниците, ќе може да управува нерегистрирани возила или нема да плаќа казни за сообраќајни прекршоци.

Таквата политика води кон безредие и тој политичар од наредниот ден сигурно веќе нема да биде пратеник на ЦДУ.

Заев во текот на изборите ветуваше еднаквост помеѓу граѓаните, а денес гледаме како граѓаните со членска книшка ќе стануваат „подеднакви“ од оние кои немаат. Тоа е вистинскиот лик на СДС.

Едно ветуваат, а друго прават. Заев ветуваше департизација и деполитизација на институциите, за сега да гледаме како неговите пратеници ветуваат противправни привилегии од секаков вид само ако поседуваат партиска книшка од СДС, што претставува партизација од најтежок вид.

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите меѓународни претставници да реагираат и да ги осудат ваквите политики кои се спроведуваат од пратеници на СДС.

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите професионалци во институциите да не подлегнуваат на политичките притисоци од страна на пратениците и функционерите на СДС и да не се впуштаат во кривични дела да даваат привилегии на оние кои имаат членски книшки на Бихаќка“, изјави Дарко Костовски.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: МЗШВ не кажува дали има трајно уништени документи од архивата – дали ваквата хаварија прикрива нечиј криминал и злоупотреби

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ем дезертирал од служење војска, ем трајно неспособен со тапија, како Ковачевски добил и поседува уште безбедносен сертификат?!

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Судот да ја утврди деловната способност на дезертерот Ковачевски за да се види дали неспособноста му е прогресирана

Катерина Павлова-Николовска

Ковачки: Има основни сомненија дека Ковачевски има нарушена деловна способност, сам поднел документ дека е трајно неспособен

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ова ли е новото модерно Скопје на СДС – луѓе на директорот на Арсовска физички малтретираат вработени, оставки веднаш

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Еднаш лажго, секогаш лажго, еднаш дезертер, секогаш дезертер-тоа е Ковачевски

Ана Ололовска