ВМРО-ДПМНЕ: СДС ветуваше дебата за секое поважно прашање, а укинуваат мерки без консултации

Од:

„СДС ја има одговорноста да ја води Владата и да ги решава проблемите на граѓаните а не да глуми опозиција и да бега од одговорност.

dobivaj vesti na viber

Залудни се обидите на СДС со политиканство и безпредметни реакции да ја избегне одговорноста од погубната и деструктивна политика која ја водат во образовниот систем на Република Македонија.

СДС им ја укинa можноста на голем број студенти да можат своето високо образование да го стекнат во своето непосредно опкружување и со тоа на голем број на семејства ќе им ги зголеми трошоците за студирање на своите деца, а на некој дури и ќе им стави крај на плановите за едукативен развој во животот, тоа е реалноста и од тоа СДС неможе да избега.

СДС ветуваше дебата за секое поважно прашање во општеството, а гледаме како укинуваат мерки и проекти кои вродиле со плод без за тоа да ги консултираат граѓаните.

Граѓаните од СДС очекуваат реални мерки и проекти, остварување на ветеното, 16.000 денари минимална палата, 30.000 денари просечна палата, 100.000 денари плата за лекарите, нови 500 километри автопат и 30.000 денари на крајот на годината од поврат на ДДВ.

Наместо тоа граѓаните секојдневно се соочуваат со укинувања, уривања и блокирања, тоа е истиот оној препознатлив СДС од 90-те години на минатиот век“ се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Генијот Македон од државата доби само слика со министерот, родителите сами ќе го платат неговото образование

Орце Костов

(ВИДЕО) Стоилковски: Поделени вработувања? Миленици на Антимакедонската СДС во АЕК, на ДУИ во МНР

(ВИДЕО) Стоилковски: Функционерка на СДС ухлебена во АЕК за 55.000 плата

ВМРО-ДПМНЕ: Власта евтино продава вишоци струја во Албанија

Горан Наумовски

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски краде преку албанска фирма на грбот на граѓаните и поскапата струја

(ВИДЕО) Трипуновски: Ковачевски и Николовски го уништија АД Водостопанство