ВМРО-ДПМНЕ: Реализирани се 8.000 трансформации на работен однос

Од:

Реализирани се 8.000 трансформации на работен однос, вклучително и работниот однос на вработените во високо образовните установи за кои СДСМ денес говореше, со што кај 8.000 лица значително се зголеми нивото на задоволство и сатисфакција од работењето и се обезбеди поголема економска сигурност за нив и нивните семејства, соопшти ВМРО-ДПМНЕ реагирајќи на прес-конференцијата на Петар Атанасов од СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Според владејачката партија, СДСМ преку паушални изјави и со прикажување делумни информации, се обидува да ја манипулира јавноста.

– Од  2006 година до сега, најниската плата се зголеми за 119 проценти, додека највисоката за 67 отсто. СДСМ најмалку има кредибилитет да говори за состојбите во високото образование и за статусот на просветните работници во земјата, затоа што токму во времето на нивното владеење, високо образовните установи беа опустошени, наставно-научниот кадар под постојан политички притисок, а студентите социјално загрозена категорија, пишува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Службеници во Владата како новинари, на државен трошок престојувале во Софија тврди ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) Муцунски: Владата води попустлива политика во преговорите со Бугарија

Ана Ололовска

Арсовски: Покачувањето на просечната плата е вештачко

Ана Ололовска

Арсовски: Капиталните расходи двојно помали, инфлацијата двоцифрена, по ребалансот кризата ќе биде продлабочена

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачки: СДСМ молчи за јавниот срам пред стратешките партнери за средбата на Џафери со чеченски политичари блиски до Путин

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да одговори дали и кои нивни функционери присуствувале и знаеле на средбите на Талат Џафери и лица од Чеченија кои претставуваат ризик за безбедноста на Македонија и западниот свет

Ана Ололовска

Leave a Comment

three × four =