ВМРО-ДПМНЕ: Прогласена кризна состојба, а паралелно избори во Штип

Од:

„Филипче и Заев се директно одговорни што луѓе умираат поради недостаток на кислород и места во болниците, со оставка ќе спасат животи.

Филипче за девет месеци од почетокот на епидемијата со корона покажа и докажа само едно нешто – дека е неспособен и дека не знае да се справи со последиците од корона кризата.

Резултат на неспособноста на Филипче се повеќе од 1500 починати лица или поточно 1511 граѓани“, соопштува ВМРО-ДПМНЕ.

„Или Македонија во регионот и во во Европа по бројот на починати на милион жители е на врвот на листите.

Филипче остава секојднево да умираат десетици граѓани.

Филипче секој ден завива десетици семејства во црно.

Филипче за девет месеци не обезбеди болнички кревети, граѓаните ги остави да чекаат по ходниците, ама и да умираат по ходниците на болниците, ги остави без доволно и без соодветна терапија, нема кислород за болните или се чека по неколку саати што завршува погубно по животите на граѓаните.

Филипче не се грижи ниту за медицинските лица, од почетокот на епидемијата се без доволно соодветна лична заштитна опрема.

И додека се случуваат овие црни сценарија, Филипче и екипата на Заев прогласија кризна состојба, а паралелно тераат и избори во Штип.

Трети ден од кризна сотојба нема ни една мерка, која им е намерата од АРМ да направат агенција за обезбедување?! За сето ова мора да има одговорност – веднаш!“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Муцунски: Пописот е крајно политизиран, Пендаровски да се консултира пред да го потпише указот за Законот за попис

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ побара да се организира јавна расправа за најавената реформа на системот на основното образование

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Каевски да каже дали со пари од тендери тој и неговата фамилија се стекнале со огромен имот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мисајловски: Заев да одговори дали тајната смена на членот на историската комисија не е притисок врз одлучување

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Поднесуваме претставка до ДКСК за фирмата Бригада Дизајн на советникот од СДСМ во Град Скопје

Ана Ололовска

Мицкоски: Светот оди напред со големи чекори, Словенија нарачала над 3 милиони вакцини, а ние молиме за донации

Ана Ололовска