ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски и Ковачевски ги девалвираат институциите

Од:

„Пендаровски и Ковачевски ги девалвираат институциите, првин кажаа дека странски агентури шират антимакедонска пропаганда, сега ги кријат, тие работат за агентурни мрежи“, велат ВМРО-ДПМНЕ.

„Недозволиво е Пендаровски и Ковачевски да молчат, откако самиот Пендаровски по Советот за безбедност, дека странски агентури негативно влијаат на односите со Бугарија, ширејќи говор на омраза и негација за македонската нација, јазик и историја. Кои странски агентури работат на штета на Македонија и шират говор на омраза, Пендаровски да излезе и јасно да ги каже, спротивно ги девлавира институциите, и оддава впечаток дека зборува без аргументи или дека и самиот работи за странски агентури.

Пендаровски и Ковачевски не прават ништо за адекватно да реагираат на провокациите кон Македонија. Власта првин зборува едно, а потоа прави сосема друго, свесно наштетувајќи и на државата.

Власта крие и од каде се финансираат бугарските здруженија, кои креираат говор на омраза и ја негираат Македонија. Финансиските институции под владата требаше до сега да го истражат потеклото на парите, и да ги информираат граѓаните, но и да преземат адекватна реакција.

Власта не прави ништо за да ја гарантира стабилноста и угледот на државата“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Дали повратници од ИСИС и членови на нарко кланови не се на листата на „Безбеден град“ прашува ВМРО-ДПМНЕ

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Талевски: Десет дена молк по тешката хаварија на БЛОК 3

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митева: Дали Ветон Груби купува, а Артан Груби плаќа?

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Стоилковски: Дали и зошто борци- повратниците од Сирија и Ирак, доброволци во ИСИС и Ал Каеда, не се на листата Безбеден Град?

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Стоилковски: По која методологија на списокот од „Безбеден град“ има лица од една, а нема од друга криминална група?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митева: 1 милион за фирмата на братот на Груби, очигледен е судирот на интереси, институциите да не молчат

Ана Ололовска