ВМРО-ДПМНЕ: Народот масовно вели „не“ за бугаризација, вечерва во 19 часот на протест

Од:

Секој ден се повеќе народ излегува на улиците во Скопје во знак на протест против намерата на власта да го прифати предлогот за бугаризација на државата, со кој се негира јазикот, идентитетот и историјата.

dobivaj vesti na viber

Академската заедница, новинарите, колумнистите, целото општество ја гледа штетноста на предлогот кој Ковачевски сака да го прифати, а со кој не добиваме преговори, туку само сликање, и и се дава можност на Бугарија за многу блокади во иднина, се до целосна асимилација на народот.

Ваквиот предлог мора да биде отфрлен. Затоа што народот тоа го бара. И вечерва да излеземе во 19 часот и да кажеме Ултиматум, не Благодарам!

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Двајца генерални секретари на влада осомничени за криминали до гуша, а премиерите чисти

ВМРО-ДПМНЕ: Продолжува аферата „Броило“ вредна над 26 милиони евра со нови детали, додека народот трпи за леб, Ковачевски екстра профитира

Се судрија директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ: И Господ да ви се јави на сон, ќе дојдете тука да прашате

Кристијан Ландов

ВМРО-ДПМНЕ: Дезертерот Ковачевски кукавички бега од одговори и одговорност

Горан Наумовски

Палестинци запалија гуми во Газа: Со протести бараат компензација поради војната во 2014 година

А1он

Сите белгиски синдикати ќе протестираат поради инфлацијата

А1он