ВМРО-ДПМНЕ: На ДУИ и Талат Џафери помил им е Венко Филипче, отколку животите на граѓаните на Тетово

Од:

Од ВМРО ДПМНЕ преку соопштение велат дека „на Коалицијата ДУИ и СДСМ на чело со спикерот Талат Џафери помил им е на Венко Филипче отколку животите на граѓаните на Тетово“.

„Денес Собранието на чело со Талат Џафери и мнозинството на СДСМ и ДУИ застана во целосна одбрана на Зоран Заев и Венко Филипче. Власта денес остана без мнозинство во Собранието се со цел само да го заштити двоецот Филипче Заев. Талат Џафери и ДУИ се во целосно одбрана на најнеспособниот министер Венко Филипче“, велат од ВМРО ДПМНЕ.

Во продолжение, прашањата кои ВМРО ДПМНЕ ги поставува во соопштението:

· Како се градени модуларните болници, од каков материјал и на кој начин?

· Дали министерството за здравство побарало од изведувачот минимум стандарди за градба на модуларните бараки?

· Колку е платено за нивната изградба и дали тоа соодветствува со добиениот производ?

· Зошто немало противпожарни апарати и систем за противпожарна заштита?

· Зошто немало доволно медицински персонал, и каква е таа здравствена заштита во која лекари се роднините на болните?

· Зошто било плаќано мито за грижа на пациентите?

· Кој од власта се заканува врз роднините на жртвите од несреќата и ги опоменува што да сведочат?

· Ако одделот за организиран криминал на обвинителството не води постапка, тогаш кој тоа го прави во обвинителството?

· Дали ОЈО ја слушна изјавата на премиерот кој призна дека е длабоко инволвиран во истрагата која мора да биде непристрасна и објективна?

· Што треба дополнително да се случи за да Зоран Заев и Филипче си поднесат оставки и ја ослободат истрагата?

Би можело да ве интересира

Иљире Даути координаторка на пратеничката група на Алијансата за Албанците

Ана Ололовска

Алтернатива добива три министерски места меѓу кои и Здравство, за влезот во Владата и следуваат и повеќе директорски места

Катерина Павлова-Николовска

Алтернатива влегува во Владата, парламентарното мнозинство се зголеми за четири пратеници

Кристијан Ландов

ВМРО-ДПМНЕ: Формирано работно тело за следење на реализацијата на проектите на градоначалниците

А1он

Се размислува за задолжителна вакцинација, мерките со кои работодавачи требаше да тестираат вработени се повлечени

Кристијан Ландов

ВМРО-ДПМНЕ: Груби и Владата ја фрлаат државата во вештачка криза со издигнување на спорот со Бугарија на ниво на безбедносно прашање

А1он