ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски молчи за тоа што содржат „удобните“ одговори содржани во пакетот 5+1 дадени пред неколку месеци на Бугарија

Од:

„Владата на заевизмот на чело со пиунот Ковачевски молчат и не откриваат какви преговори водат со Бугарија. Имаме молк од владата на заевизмот за содржината на пакетот 5+1 одговори кои се доставени до Бугарија. Јавноста не знае што содржи овој пакет одговори, не знае ниту Собранието, ниту опозицијата. Од Бугарија дознавме дека на самитот на НАТО во Рига се доставени овие одговори уште во есента 2021-ва, а денес сме веќе на крајот на месец јануари 2022-ра, а власта уште се крие“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Што содржи овој пакет одговори, за кој вицепремиерот Артан Груби ќе каже дека се удобни за ставовите на Бугарија?

Што преговара министерот Бујар Османи, за кој и неговиот довчерашен колега Никола Димитров вели дека не му верува? Ако дошло време еден кариерист како Димитров да кажува дека Османи по секоја цена брза да го реши спорот без да внимава на интересите на Македонија, тогаш логичен е стравот на целата јавност за тоа какви отстапки е подготвен заевизмот да направи на сметка на македонските интереси.

Колнењата на пиунот Ковачевски дека македонскиот идентитет ќе биде заштитен, не поминуваат. На човек што се поклонува на Зоран Заев не може да му се верува. Народот виде дека кога СДСМ се повикува на македонски жици, тогаш се прави безмилосен пазар со јазикот, историјата и идентитетот“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Градоначалникот на Петровец осомничен за злоупотреба на половина милион евра

(ВИДЕО) Стоилковски: Џафери брутално го наруши Етичкиот кодекс, а СДСМ молчи само и само за гола власт!

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Лефков: Премногу е, протест на 18 јуни пред Влада, за рушење на оваа власт, за промени и подобар живот

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Кратење на непродуктивните трошења со ребалансот на буџетот е чисто манипулирање на јавноста и признание дека оваа Влада не работи домаќински

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски не смее да го осуди и да побара оставка на Талат Џафери, се плаши дека ќе му падне владата

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Молчењето не е опција, протест за рушење на владата

Ана Ололовска