ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да одговори – Или уставни измени веднаш во Собрание, па да види јавноста дека нема 80 пратеници, или оставка и избори

Од:

„Секојдневните предавства од криминалната власт на СДСМ и ДУИ треба да престанат. Константните притисоците од власта на Ковачевски кон пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нема да поминат. Јасно му е тоа и на Ковачевски, па затоа на секаков начин се обидува да се задржи на премиерската фотелја што може подолго“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„За да престанат притисоците од страна на власта кон пратениците, СДСМ и Ковачевски имаат избор и понуда од страна на претседателот Христијан Мицкоски.

Доколку Ковачевски и СДСМ се сигурни дека имаат 80 пратеници, веднаш по враќање на пратениците во Собранието да ги стават уставните измени на дневен ред на првата собраниска седница.

Но, ако на таа седница не поминат уставните измени за вметнување на Бугарите во Уставот, наредниот ден, да се распушти Собранието и да се оди на предвремени парламентарни избори.

Ако од власта се сигурни дека она што го прават е исправно еве им избор, или слугување на Бугарија и промена на Уставот или предвремени избори.

Ова е чесна и фер понуда. На потег е Ковачевски.

На националните предавства треба да им се стави крај. Секојдневните изјави од страна на бугарските политичари само го потврдува она за кое го говоревме, дека секој ден ќе пристигнуваат нови и нови услови и барања од страна на Бугарија кон оваа сервилна власт на чело со Ковачевски.

ВМРО-ДПМНЕ е за европеизација, а не асимилација и бугаризација. Европеизација на Македонија да, но не под бугарски диктат. И за заштита на националните интереси пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата цврсто ќе опстојат на овој став“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Судот да ја утврди деловната способност на дезертерот Ковачевски за да се види дали неспособноста му е прогресирана

Катерина Павлова-Николовска

Ковачки: Има основни сомненија дека Ковачевски има нарушена деловна способност, сам поднел документ дека е трајно неспособен

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ова ли е новото модерно Скопје на СДС – луѓе на директорот на Арсовска физички малтретираат вработени, оставки веднаш

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Еднаш лажго, секогаш лажго, еднаш дезертер, секогаш дезертер-тоа е Ковачевски

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Народот нема за леб, а владата набавува октоподи

Ана Ололовска

Ковачки: Уште не одговорија од СДС, дали Ковачевски лажел за да избега од војска или е навистина трајно неспособен

Ана Ололовска