ВМРО-ДПМНЕ: Костадиновска Стојчевска наместо да се грижи за заштита на македонската култура, во манир на турбофолкерка ќе ја „орасположува“ публиката

Од:

„Скандалозната изјава на министерката за култура Костадиновска Стојчевска е најава за орвеловиот свет на цензура и ограничување на уметничкото творештво во Македонија. Тоа е резултат на погубните, понижувачки и антимакедонски договори и протоколи кои ги склучи владата на Ковачевски. Всушност скафандер министерката само го кажа тоа кое што владата на Ковачевски го потпиша, односно нема да има државни средства како поддршка за дела и уметници кои Бугарија ги смета за ширачи на говор на омраза која тие субјективно ќе ја определат“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Затоа скафандер министерката порачува заборавете ги историските наративи во уметноста и повикува на „орасположување“ на публиката. Чиниш се работи за турбофолк изведувачка која забавува публика, а не за министер за култура кој има за задача да ја унапредува и штити националната култура на една земја. Според овој изгубен лик во културата кого јавноста пежоративно го нарекува Скафандра, темите на кои се креирани најубавите дела во македонската култура, влечеле назад кон мрачни времиња. Според неа овие дела се пречка за напредок и таквите историски тематики нема да бидат институционално поддржани.

Уметниците и јавноста и порачаа на министерката да си поднесе оставка, затоа што ја навреди Македонија, затоа што ја навреди историјата, затоа што ја навреди културата и творците, затоа што ги има тоталитарна реторика која забранува творење, уметничка слобода и повикува на цензура“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Судот да ја утврди деловната способност на дезертерот Ковачевски за да се види дали неспособноста му е прогресирана

Катерина Павлова-Николовска

Ковачки: Има основни сомненија дека Ковачевски има нарушена деловна способност, сам поднел документ дека е трајно неспособен

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ова ли е новото модерно Скопје на СДС – луѓе на директорот на Арсовска физички малтретираат вработени, оставки веднаш

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Еднаш лажго, секогаш лажго, еднаш дезертер, секогаш дезертер-тоа е Ковачевски

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Народот нема за леб, а владата набавува октоподи

Ана Ололовска

Ковачки: Уште не одговорија од СДС, дали Ковачевски лажел за да избега од војска или е навистина трајно неспособен

Ана Ололовска