ВМРО-ДПМНЕ: Комисијата за заразни болести потфрли, цело лето не направи план затоа сега имаме 2000 заболени во една недела

Од:

„Неспособноста на власта во справување со Ковид пандемијата предизвикува и ризик за децата во градинките и учениците кои посетуваат физички настава.

Комисијата за заштита од заразни болести потфрли и цело лето не направи ниту план ниту стратегија во поглед на протоколи и пристап, епилогот е 2000 заболени за една недела, заболени во болниците, градинките, училиштата, фабриките, буквално секаде.

Власта која ја исполитизира Комисијата продолжува и понатаму со истата политика и со истата Комисија, чија работа до сега резултираше со катастрофа на здравствен план, 1 милијарда задолжувања за надминувања на последиците од Ковид пандемијата врз економијата, над 40 илјади луѓе останати без работа, како и цели семејства со намалени приходи“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Неспособноста и незаинтересираноста на власта предизвикаа и преполни болници и скоро ниту едно слободно место во болниците како во Скопје, така и низ државата. Летниот период не се искористи за зголемување на болничките капацитети, и сега се соочуваме со хаос.

Катастрофата која ја живееме сега поради неспособноста на власта пред се е предизвикана од неспособната и исполитизирана Комисија за заштита од заразни болести, затоа потребна е нова Комисија која ќе има за цел справување и надминување на ситуацијата и последиците од ситуацијата на здравствен план.

СДСМ мора да се стави во функција на граѓаните, да ја надмине суетата и да прифати предлог кој е од полза за државата. Иднината на Македонија е позначајна од нивните краткорочни политички поени“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ на протест пред Владата и МНР, бараат оставка од Заев

Ана Ололовска

Николски: Денес оставка, за да се спречи Зоран Заев да продава се што е македонско

Ана Ололовска

Антонио Милошоски остана без нотарската лиценца

Ландов

Протест на ВМРО-ДПМНЕ со блокада пред Владата и МНР

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче, со штелување на корона бројки и со бранење на Заев влегуваш во жива кал

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Молкот за тајните средби во Софија е доказ дека квинслингот Заев преговара за идентитетот, јазикот, историјата

Ана Ололовска