ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандани за измена и дополнување на Законот за јазиците

Од:

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесат амандамни со цел измена и дополнување на Законот за употреба на јазиците и негово усогласување со препораките на Венецијанската комисија, изјави денеска пратеникот Драган Данев.

– СДСМ да се охрабри и да ги поддржи амандманите на ВМРО-ДПМНЕ, побара Данев, кој не прецизираше што ќе содржат предлозите на опозициската партија. Само кажа дека тие се подготвуваат и дека се очекува амандамните да бидат поднесени од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ од овој пратенички состав.

Потсети дека и при донесување на Законот за употреба на јазиците тие посочиле дека тој е спротивен на Уставот и надвор од европските стандарди. Почитувањето на забелешките од Венецијанската комисија, рече Данев, се обврска за нашата држава.

Исто така Данев ја повика владејачката партија да ги прифати предлозите на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за гласање на закон за забрана на амнестија за политичари, како и за забрана со политика на лица кои биле амнестирани.

– Заев се плаши да прифати закон за утрврдување на потекло на имот на политичарите кои преку ноќ се стекнале со огромни богатства. Доколку Заев има малку чест и храброст тој ќе го прифати и предлогот на претседателот Мицкоски за измени во законот за избори и воведување на кандидат мандатар, со што претендентот за премиер нема да може после избори да се крие зад пратеничкиот имунитет и ќе си замине од политика, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Николов: Старделова да се одлучи дали ќе биде претседател на Лекарска комора или ќе биде директор на ЈЗУ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Кацарска се јавувала кај Јанева за да врши влијание во истрагите, Судскиот совет да започне постапка за нејзино разрешување

Ана Ололовска

Мицкоски: Русковска се претвори во заштитник на скандалите на Заев

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Томовски: Власта на СДСМ пред заминување прави криминал од 2 милиони евра за набавка на оброци за вработените во ЕЛЕМ

Ана Ололовска

СДСМ: Законот за ЈО е последната шанса за ВМРО ДПМНЕ да покаже дали е навистина за ЕУ и за правна држава

Ана Ололовска