ВМРО-ДПМНЕ: Ја поздравуваме одлуката на Советот на министри, ние на брза трака ќе ја внесеме државата во ЕУ

Од:

ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува позитивната одлука на Советот на министри за надворешни работи  на Европската Унија, а воедно го очекува и датумот за првата меѓувладина конференција со земјите членки на ЕУ.

„Европските определби се наша стратешка ориентација и преставува одлука темелена на заедничките напори на владите од потпишувањето на Спогодба за стабилизација и асоцијација од 2001-та година до сега, како и последователните 10 позитивни извештаи на Европската Комисија. Како што се посочува и од самата Унија потребно е да се исполнат голем број на реформи особено во правосудството, борба против корупцијата, економијата и заштита на стандардот на граѓаните“, се вели во соопштението и се додава:

„Зоран Заев и СДСМ ја понижија, омаловажија и опустошија Македонија, доаѓа времето кога ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе ги направи граѓаните и Македонија горди. Добрата вест за граѓаните е што после следните парламентарни избори владата на ВМРО-ДПМНЕ успешно ќе ги спроведе преговорите и на брза трака ќе ја внесе државата во ЕУ“.

Би можело да ве интересира

Омбудсманот на ЕУ отвара истрага против Европската комисија и комесарката Шуица

Ана Ололовска

Ќучук: Добрососедството е составен дел од преговорите на ЕУ со Северна Македонија

Ана Ололовска

Чавушоглу: Турција ќе одговори ако ЕУ воведе санкции

Ана Ололовска

Заев не очекува интервенции во преговарачката рамка за членство во ЕУ

А1он

Белгија ги повика земјите од „Белата листа“ да ги почитуваат условите ако сакаат нејзините граници да бидат отворени

А1он

ЕУ со намера да преземе построги антимонополски закони

Ана Ололовска