ВМРО-ДПМНЕ: Изминатите три години Русковска работеше исклучиво по насоките на Заев

Од:

„Вчера македонскиот народ маршираше за право и правда. Mаршираше против неправдата и против се што Вилма Русковска направи изминатите 3 години

Изминатите три години Русковска работеше исклучиво по насоките на Зоран Заев. Невини луѓе сместуваше во затвор само заради тоа што први го кренаа гласот против неправдата која ја донесе нејзиниот шеф. Наместо да покрене обвиненија против главата на октоподот, таа служеше да го амнестира криминалот на Зоран Заев и неговата рекетарска банда“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ, на изјавата на обвинителката Вилма Русковска.

„Наместо со право, Русковска се бавеше со политика. Впрочем и самата се пофали дека присуствувала на протести организирани од СДСМ во рекетарската 1 ТВ. Во судница сега прави се само да не се открие кој е главата на октоподот. Нејзина единствена мисија во случајот „Рекет“ е имињата на Зоран и Вице Заев да не се слушнат во судница, да не бидат повикани на распит и да не завршат зад решетки каде впрочем и одамна припаѓаат.

Правдата можеби е спора, но не е недостижна. По 12 април Македонија повторно ќе биде правна држава, ќе одговараат сите кои се огрешиле пред законот како и оние кои наместо да го гонат се ставија во одбрана на криминалот“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Стојаноска: Македонија на дното на листите според проценката за закрепнување од коронавирусот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стојаноски: Во Ѓорче Петров 180.000 евра ќе бидат потрошени за партиски вработувања наместо за справување со коронавирус

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Јорданов: Нема сектор што не е засегнат од последиците од епидемијата, граѓаните мора да бидат слушнати

Ана Ололовска

Мицкоски: Дали Заев и СДСМ намерно ја втурнаа македонската економија и граѓани во апокалиптично сценарио

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ треба да ја тргне на страна суетата и да ја прифати подадената рака

Ана Ололовска

НСДП ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за неодговорно, недржавничко и деструктивно однесување за време на кризата поради коронавирусот

Ана Ололовска