ВМРО-ДПМНЕ: Има за златни виљушки и чинии за Ковачевски, а за народот нема парно

Од:

Заевизмот го уништува стандардот на граѓаните. Додека народот нема парно, додека плаќа поскапа струја, додека едвај врзува крај со крај, владата набавува нов златен кујнски прибор за пиунот Ковачевски велат во соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

– Ете до каде води оваа однароденост на власта и одлепеност од реалноста. Децата на елитата од транзицијата кои јадеа со златна лажичка цел живот, сега ги трошат парите на граѓаните за да купуваат позлатен кујнски прибор. Граѓаните даваат милиони за приватни ковид тестови затоа што нема државни, трошат пола плата за сметки а другата половина за поскапени производи во маркетите, ама затоа државата има 37 илјади евра за позлатени чинии, лажици, вилушки, ножеви и кристални чаши за пиунот Ковачевски. Заевизмот забега целосно штом троши 88 евра за позлатена чинија, а во исто време имаме стотици илјади луѓе кои живеат со помалку од две евра на ден. 600 илјади луѓе живеат во сиромаштија, а власта на пиунот Ковачевски троши 140 месечни плати на еден работник за да набави луксузен прибор, се вели во соопштението од партијата.

Би можело да ве интересира

Арсовски: Дали Бухова и Министерството за здравство дозволиле очната болница на Промедика да врши дејност оперативни зафати без потребни лиценци?

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Низата понижувања кои ги донесе СДСМ резултираа со одлуките на Комисијата со која се прифаќа бугарскиот наратив за историјата на Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Укинати се стипендиите за студирање на најдобрите светски универзитети

Трипуновски: Итно прогласување кризна состојба за да се спречи ширењето на Африканската чума

Ана Ололовска

СДСМ: На следните парламентарни избори Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат поразени

Горан Наумовски

СДСМ: Го штитиме македонскиот идентитет, ВМРО-ДПМНЕ шири лаги за бугаризација