ВМРО-ДПМНЕ: И покрај сите отстапки кои ги направи Владата, Македонија е понижувана и трпи критики од Бугарија

Од:

„И покрај сите отстапки кои ги направи Владата, Македонија е понижувана и трпи критики од Бугарија, избори се нужност за промени. СДС и ДУИ ги направија сите национални отстапки, ја понижија државата. Власта свесно ја втурна Македонија во состојба на политизација на европската агенда. ВМРО-ДПМНЕ апелираше да не се прифаќа се, но СДС не послуша и прифати се на штета на народот“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Владата трајно ги оштети Македонските позиции, на сметка на Бугарија.

Владата на СДС и ДУИ е повеќе како влада на Бугарија и Албанија, наместо само на Македонија.

И додека веднат кичма, криминалот и корупцијата цветаат, и бизнисите на нив блиски луѓе се шират низ државата.

За влез во ЕУ не треба да се исполнат ултиматуми, туку црвсто владеење на право, стабилни институции, добра бизнис клима, предвиливост на правниот и даночниот систем, со СДС и ДУИ ништо суштински не е подобрено, напротив е уназадено“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Стоилковски: По која методологија на списокот од „Безбеден град“ има лица од една, а нема од друга криминална група?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митева: 1 милион за фирмата на братот на Груби, очигледен е судирот на интереси, институциите да не молчат

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Артан Груби дал пари на фирмата на братот Ветон Груби

Ана Ололовска

Петрушевски: Искусни медицински сестри од болницата во Куманово набркани на улица за на нивно место да се вработат кадри на ДУИ

Катерина Павлова-Николовска

Митева: Нераскинлива братска врска, еден милион од Груби на Груби за туристички услуги

Стоилковски: Дали МВР регистрирала пиштол Глок на лице од листата „Безбеден град“?