ВМРО-ДПМНЕ ги повика менаџерите на здравствените институции да не ги потпишуваат догoворите за стерилизација

Од:

Дали со договорот кој што ве тераат да го потпишете и ве уценуваат, за да си ги зачувате работните места, буџетот кој се троши за стерилизација во јавните здравствени установи ќе биде 10 пати поголем од оној што се троши до сега – им се обрати на организациските и на медицинските директори, претседателот на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов.

„Кои се предностите од овој договор за стерилизација, има ли воопшто предности? Ги знаете ли деталите на договорот? На годишно ниво за една болница во Македонија тоа би изгледало отприлика вака. Доколку таа во 2020 година трошела три милиони и двесте илјади денари, според новиот договор истата болница ќе троши 76 милиони денари годишно. Можеби најважен дел, од ова криминално јавно-приватно партнерство, е што Фондот за здравствено осигурување, предвидено е да одобрува условен буџет за секоја јавна здравствена установа. Со истиот ексклузивно ќе се плаќаат услугите на приватниот партнер. Со ова практично ќе му се овозможува редовна и непречена наплата на приватниот партнер, но, не и на останатите компании. Со ова останатите економски оператори кои испорачуваат стоки и услуги за клиниките, се ставаат во подредена и крајно неповолна положба“ – рече Николов.

Би можело да ве интересира

Филипче: 2.000 вакцини „Синофарм“, донација од OАЕ, вечерва пристигнуваат во Македонија

Жарко Настоски

Заев за зградите кај „Холидеј ин“: Размислуваме за реакциите на граѓаните, ама и за почитувањето на законите

Жарко Настоски

Заев: Ако некој го прекрши законот ќе одговара, без разлика со кого е близок

Ана Ололовска

ВИДЕО: Заев на средба со Села и Гаши за решение за законот за државјанство

Ана Ололовска

Владата ги демантира тврдењата на Милошоски дека Заев и Спасовски делеле пасоши на борци на ИСИС

Катерина Павлова-Николовска

Трајче Заев: Комбето од акцијата на МВР не е наше, меѓу уапсените нема вработени во фирмите на Заеви

Катерина Павлова-Николовска