ВМРО-ДПМНЕ: Францускиот предлог за влегување на бугарските барања во преговарачка рамка е чекор за бугаризација

Од:

„Ковачевски и Османи ја капитулираа Македонија, францускиот предлог за влегување на бугарските барања во преговарачка рамка се чекор за бугаризација. Францускиот предлог буквално ги става бугарските барања во преговарачка рамка за Македонија на патот кон ЕУ. Тоа значи дека Македонија или ќе треба да се бугаризира на патот кон ЕУ или никогаш нема да стане членка на Унијата“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

„Ковачевски и Османи да одговорат како дозволиле бугарските барања да влезат во францускиот предлог, кој треба да биде рамката која се предвидува вклучување на бугарите во Уставот, негирање дека македонската нација постоела пред 1945, како и негирање на македонската јазична, историска и идентитетска посебност.

Дали и Ковачевски затоа се смееше кога беше претставен како иден премиер на Западна Бугарија?

ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати договор кој ќе значи негирање на македонскиот јазик, идентитет и посебност. Допопнително нема да прифатиме внесување на бугарите во Уставот доколку немаме писмени гаранции од Софија и Брисел дека тоа ќе биде последно бугарско барање.

Затоа ја предупредуваме власта, да не помислува да прифати влегување на бугарските барања во рамката за ЕУ. Тоа ќе биде пораз за македонската дипломатија и национална катастрофа.

Премногу е, затоа повикуваме на протест утре во 20 часот пред влада. За промени! За подобра иднина!“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Има неформална коалиција СДС-ДУИ-Левица, тие гласаа точки за бетонизација и бизниси во Скопје и Карпош

Ана Ололовска

Мицкоски: Ако власта смета дека формулата за успех за уставни измени е по примерот на Хрватска, ВМРО-ДПМНЕ одма тоа ќе го прифати

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Убиства и тешки грабежи, во еден ден во Скопје, Спасовски ја претвори Македонија во Колумбија од 90-те

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Лицето кое јавно се заканува по животот на Мицкоски и неговите деца е поддржувач на Ковачевски, а добил благодарница од Пендаровски

Ана Ололовска

Стоилковски: Петровска сама го нарачала извештајот за психичката состојба, доколку е вистинит треба да си поднесе оставка

ВМРО-ДПМНЕ: Со СДС и ДУИ косење трева 1,5 милиони евра поскапо од лани