ВМРО-ДПМНЕ: Филипче закопа 39 граѓани за еден ден, а Заев во кризна состојба оди на избори, одговорност мора да има

Од:

Зоран Заев прогласи кризна состојба на целата територија на државава, а Венко Филипче закопа 39 лица за едно деноноќие. И додека прогласија кризна состојба која ќе трае 30 дена, Заев, а и Филипче со него ќе тераат избори во Штип и Пласница. А само во Штип за последното денононоќие има 32 нови случаи на корона вирус – велат од ВМРО-ДПМНЕ во партиското соопштение рано утрово.

„Што направија Филипче и Заев? Закопаа 1426 граѓани од почеток на кризата, наместо живот спремаат избори во кризна состојба, подготвуваат корона кланица. Филипче ја стави Македонија на врвот на регионалната листа по починати лица од корона вирусот. Филипче ја стави Македонија на загрижувачко трето место од 22 земји од европскиот континент во процентот на смртни случаи од бројот на заразени граѓани. Последнава недела во земјава умирал по еден човек на секој саат време. Време е за одговорност, починатите не се само бројка, тоа се мајки, татковци, браќа, сестри. Филипче, оставка веднаш“ – порачуваат од опозициската партија.

Би можело да ве интересира

35-годишен пациент од Скопје почина од Ковид-19

Ана Ололовска

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 584 пациенти, слободни кревети има

Ана Ололовска

347 нови случаи на Ковид-19, починати се 11 лицa

Ана Ололовска

407 санкции за неносење маска

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 20 пациенти

Ана Ололовска

Вакцинацијата не треба да биде трка меѓу земјите, ЕУ ќе обезбеди вакцини за Западен Балкан најбрзо што може, вели евроамбасадорот Гир

Ана Ололовска