ВМРО-ДПМНЕ: ДУИ И СДС во договорот за коридорите, вметнале најмалку 5 специјалисти за надзор, кои во следните 5 години, ќе земаат месечна плата од 36.500 евра

Од:

„Во договорот за изградба на коридорите 8 и 10, кој беше доставен до ВМРО-ДПМНЕ од свиркачи, стои дека изведувачот има право да ангажира специјалисти, чии што број ќе биде договорен, кои што ќе имаат четири насоки на работа, создавање на спецификации за автопатите, создавање на студии за влијание врз животната средина, студии за влијание врз заштитеното богатство од УНЕСКО во Охридскиот регион, како и разгледување на спецификациите на автопатите. Значи ова се најмалку четири спецификации што значи дека еден координатор и четири специјалисти, најмалку пет вакви лица би имало ангажирано, иако бројот е недефиниран, што значи дека може на пример да се и 50 лица“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Внимавајте, месечната плата за овие специјалисти ќе биде ни помалку, ни повеќе 36.500 евра. Доколку еден човек се ангажира за 5 години колку што владата вели дека ќе се изведат автопатите, во тој случај само еден човек би земал 2 милиони и 190 илјади евра. А ако се ангажираат најмалку 5 лица, колку што минимум треба да се ангажираат според овој договор, тие би земале цели 11 милиони евра. Овие 11 милиони евра, се надвор од веќе договорените 1 милијарда и 300 илјади евра.

Криминалците од власта и преку оваа ставка од договорот, планираат да украдат уште повеќе пари од граѓаните, бидејќи кај се видело специјалист за надзор да зема месечна плата од 36.500 евра. Врвни светски инженери не земаат волкава месечна плата, а камоли специјалисти за надзор.

Одговорност за овие криминали на власта ќе има, во тоа да бидат сигурни“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Министерот за здравство е демантиран од надлежниот инспекторат, после ваков скандал премиерот го превоспитува министерот, но Ковачевски никој не го есапи

Ана Ололовска

Нема промена на уставот под бугарски диктат – пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не го менува ставот

Панова: На граѓаните им е преку глава од криминалот, корупцијата и заробените институции од владата на СДС и ДУИ, бараат избори

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Љутков: Граѓаните во општина Петровец разочарани од централната власт

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачки до Ахмети: Ако Ковачевски чека одобрување за да отиде на тет-а-тет средба со Мицкоски, дајте му го

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: ДУИ се зрели за во опозиција, но се плашат дали и како ќе преживеат после заминувањето од 20-годишната власт

Ана Ололовска